poniedziałek, 10 sierpnia 2015

Jak się dobrze uczyć i się ze wszystkim wyrobić?


Jeśli w zeszłym roku na naukę zawalałeś całe noce, miałeś złe oceny, chcesz mieć lepsze oceny w tym roku,albo po prostu nie potrafisz sobie zorganizować czasu, to jest właśnie poradnik idealny dla Ciebie.


Co znajdziesz tutaj?
 1. Rytm pracy- każdy z nas ma swój zegar biologiczny.
 2. Nauka, a bałagan
 3. Rozpraszacze
 4. Odpowiednia temperatura w pokoju
 5. Odpowiednie oświetlenie w pokoju
 6. Nie zaczynaj lekcji od razu
 7. Relaks
 8. Wysypianie się
 9. Koncentracja
 10. Jesteś słuchowcem, wzrokowcem, czy kinestetykiem?
 11. Czy warto przepisywać podręcznik?
 12. Przeplatanie przedmiotów ścisłych z humanistycznymi
 13. Powtarzanie opanowanego materiału.
 14. Nagradzaj się.
 15. Coś do planowania czasu.
 16. Wypisz wszystkie rzeczy, które chcesz zrobić i oszacuj czas.
 17. Wypisz zadania od najważniejszego do najmniej ważnego i rób je po kolei.
 18. Trzymanie się planu i nie odkładanie niczego
 19. Nie planuj tylko obowiązków, planuj też odpoczynek.
 20. Jak prawidłowo robić przerwy?
1) Rytm pracy- każdy z nas ma swój zegar biologiczny.
Otóż każdy z nas posiada swój własny zegar biologiczny i to właśnie od niego zależy, kiedy najefektowniej wykonujemy naszą pracę.

W porannych godzinach powinno się brać prysznic, najlepiej zimny- poranny prysznic postawi nas na nogi i da nam dobrego kupa w dupę, jest nawet lepszy od kawy! Taki prysznic poprawi nam humor, opóźni procesy starzenia, a także będziemy mieli ochotę na wysiłek fizyczny. Jednak prysznic powinien być krótki- od 2 do 5 minut, w temperaturze poniżej 19 stopni.

Zjedzenie śniadania- najlepiej od razu po zimnym prysznicu. Śniadanie poprawi sprawność Twojego umysłu, a to jest bardzo ważne, jeśli się uczysz.

Kiedy się uczyć? Według badań największa sprawność intelektualna występuje między godziną 9:00, a 13:00- niestety w tych godzinach jesteśmy w szkole, ale między godziną 17:00 a 19:00 też występuje największa sprawność intelektualna- dlatego w tych godzinach najlepiej jest wykonywać najtrudniejsze zadania. Te godziny są również dobre na wysiłek fizyczny.

2) Nauka, a bałagan.
Według badań bałagan sprzyja kreatywności, a porządek dokładności i organizacji- dlatego gdy chcesz się ze wszystkim wyrobić, lepiej mieć porządek.  Również porządek na biurku oszczędza nam czasu, bo wiadomo, że im więcej bałaganu, to trudniej coś znaleźć, a łatwiej zając się innymi rzeczami, jak np. komputer.

3) Rozpraszacze.
Telefon, telewizor, laptop… czyli to co zabiera nam najwięcej czasu i najbardziej rozprasza. Najlepiej jest je wyłączyć, a nie wyciszać. Dlaczego? Mając wyciszony telefon  to i tak bardziej nasz przyciąga. Naprawdę uwierzcie mi- jeśli będziecie unikać tych urządzeń, będziecie szybciej wykonywać swoją pracę i bardziej efektowniej, a to oznacza, że będziemy mieli wolny czas!

4) Odpowiednia temperatura w pokoju.
Człowiek najlepiej czuje się, gdy zapewniony jest komfort cieplny, czyli jeśli nie jest ani za zimno, ani za ciepło. Temperatura powinna być od 18 do 21 stopni. Warto pamiętać o wywietrzeniu pokoju- dzięki temu będziemy lepiej pracować.

5) Odpowiednie oświetlenie.
Najważniejsze jest światło naturalne, czyli te, które wpada przez okno- dlatego nie powinniśmy zasłaniać okien. Dodatkowo powinny znajdować się trzy źródła sztucznego światła: światło górne (sufitowe) o barwie białej ; światło do nauki (czyli ta lampa, którą mamy na biurku) o barwie ciepło białej oraz światło delikatniejsze o barwie ciepło białej.

6) Nie zaczynaj lekcji od razu.
To jest największy błąd uczniów. Po przyjściu ze szkoły odpocznij, zjedz obiad, by na nowo podjąć nowe wyzwania. 

7) Relaks.
Najskuteczniej i najszybciej zapamiętujemy informacje, kiedy jesteśmy w stanie relaksu. Jak się zrelaksować? Najpierw połóż się na łóżku i posłuchaj muzyki. Najlepiej by było by to coś spokojnego- czyli smutne piosenki, muzyka klasyczna, albo jazz. Później możesz wziąć gorącą kąpiel. Również dobrym sposobem jest zwykły, spokojny spacer, na łonie natury.

8) Wysypianie się.
 Przede wszystkim sen to zdrowie, sprzyja odchudzaniu, piękna cera, mniejszy poziom stresu, a co najważniejsze lepsze zdolności pamięciowe- wyspani ludzie lepiej radzą sobie na testach pamięciowych. Również sen jest ważny, ponieważ kiedy się uczymy, uczymy się pamięcią krótkotrwałą, a podczas snu informacje przenoszą się do pamięci długotrwałej.

9) Koncentracja
 Co zrobić żeby się nie rozpraszać? Po pierwsze: znajdź miejsce do nauki, czyli tam gdzie jest najczyściej i gdzie czujesz się najprzyjemniej. Po drugie: wybierz godziny nauki (wspomniane w pierwszym punkcie). Po trzecie: wyłącz wszystkie urządzenia typu telefon itd. Po czwarte: ucz się od deski do deski, czyli od początku do końca.

10) Jesteś wzrokowcem, słuchowcem, czy kinestetykiem? 
Możesz to wywnioskować po tym, w jaki sposób najlepiej i najszybciej ci się uczy. Słuchając nauczyciela? Czytając coś? Patrząc na coś? A może robiąc jakieś doświadczenie? Jeśli masz tym problem wykonaj ten test: Kliknij tutaj. Jeśli wiesz już w jaki sposób się uczyć- rób to!

11) Czy warto przepisywać podręcznik?
Nie przepisuj podręcznika to chyba najgłupsze co może być i to strata czasu! Przepisujesz cały podręczni godzinę i dodatkowo jeszcze później musisz się tego uczyć. Odradzam każdemu.

12) Przeplatanie przedmiotów ścisłych z humanistycznymi.
Przeplataj przedmioty ścisłe z humanistycznymi np. po nauczeniu się historii ucz się matematyki- dzięki temu nie znudzisz się tak szybko.

13) Powtarzaj opanowany materiał
Prawda jest taka, że bez powtórek nie ma nauki. Na drugi dzień nie pamiętamy już 3/4 informacji, a po kilku dniach nie pamiętamy praktycznie niczego. Jak powtarzać?
Pierwsza powtórka:Od razu kiedy skończymy naukę.
Druga powtórka: Po godzinie
Trzecia powtórka: Przed spaniem- tutaj przypominamy wszystkie przedmioty.
Czwarta powtórka: Na drugi dzień
Piąta powtórka: Po tygodniu
Szósta powtórka: Po miesiącu.
W ten sposób zapamiętamy wszystko do końca życia.

14) Nagradzaj siebie.
Weź ze sobą kilka złoty i idź do sklepu. Kup: lakier do paznokci, jakąś bluzkę, długopis, nową grę, książkę, gazetę itd. Następnie na małych karteczkach wypisz rzeczy, które zostały kupione i kiedy dostaniesz z klasówki 6, wylosuj jedną karteczkę i nagroda twoja! To bardzo motywuje- polecam!

15) Coś do planowania czasu
Wcale nie musi być to papierowy kalendarz. Czemu nie musi być? Może to być telefon, jakiś pobrany program, jednak ja polecam zrobić kalendarz samemu. Czemu? Umieścimy w nim wszystko co będziemy chcieli.

16) Wypisz wszystkie rzeczy, które chcesz zrobić i oszacuj czas
Jest to po prostu konieczne. Bez tego ani rusz. Dzięki oszacowaniu czasu będziemy wiedzieli, jak stoimy w czasie.

17) Wypisz zadania od najważniejszego do najmniej ważnego i rób je po kolei. 
Dlaczego? Otóż z każdą kolejną godziną nauki nasz organizm ma coraz mniej energii i dlatego jest to tak ważne.

18) Trzymaj się planu i niczego nie odkładaj
 Kiedy odkładasz wszystko na później oznacza to, że nie masz motywacji, coś cię przerasta, albo masz już za dużo na głowie. Dokładniej powiem o tym, w innym poście i mam nadzieje, że pojawi on się przed rokiem szkolny. Ale w skrócie: musisz sobie powiedzieć ,,Nie odkładam tego ku*wa, jeśli to odłożę na później, świadczy to o mojej słabości."

19)Nie planuj tylko obowiązków, planuj też odpoczynek.
Jeśli chcemy coś planować, to planujmy wszystko. Wyjazd do Warszawy? Spotkanie z koleżanką? A może zwiedzanie Poznania? - Zaplanuj to!

20) Przerwy w czasie nauki.
Nie ma sensu uczyć się Non Stop. Należy zrobić przerwę. Aby odzyskać świeżość umysłu , należy robić krótkie przerwy:
po 30 minutach nauki- 5 minut przerwy
po 2 godzinach nauki - 15-20 minut przerwy
po 3 godzinach nauki- 60-90 minut przerwy regeneracyjnej.*
Odradzam spędzenia przerwy przy komórce. Aby naprawdę odzyskać świeżość umysłu wystarczy krótkie ćwiczenie gimnastyczne, a telefon nas tylko zanudzi i przysięgam wam, że spędzimy w nim więcej czasu niż planujemy. Przerwa REGENERACYJNA, czyli taka, w której musimy oderwać się od nauki i zrobić inne zajęcie- wyprowadzić psa, pograć w piłkę, pobiegać- najlepiej na świeżym powietrzu.

To na tyle! :)

16 komentarzy:

 1. Zgadzam się.Po lekcjach trzeba odpocząć nim od razu brac się za zadania :)
  http://official-patty.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne rady! :)

  Zapraszam na nowy post! Jeśli Ci się spodoba będzie mi bardzo miło, jeśli skomentujesz i zaobserwujesz mój blog. :)
  alexandrak-blog.blogspot.com KLIK!
  OdpowiedzUsuń
 3. Rozpraszacze-ugh cos najgorszego.
  super to napisalaś aż zaobserwowałam haha :*
  Mój blog___Klikk!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja potrafię sobie tak poradzić, że czasu mi starcza na wszytko. Mówią, że im człowiek ma mniej czasu, tym bardziej koncentruje się na tym co musi zrobić.
  Świetne rady!

  Pozdrawiam, I am Angelika - klik!

  OdpowiedzUsuń
 5. Odkąd poszłam do gimnazjum zawaliłam naukę i nie uczyłam się systematycznie. Twoj post jest fantastyczny. Nie wiedziałam, że też potrzebna jest odpowiednia temperatura! Ja jestem wzrokowcem
  Zgodzę się z Tobą, że trzeba się wysypiac. skorzystam z Twoich rad na pewno! W tym roku mam ambicje na czerwony pasek :-:
  Zrobiłam sobie ' screena' ostatnio punktu, bo przerwy tez są ważne, a ty wiesz jakie :)
  Todayistheend.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Genialny post, cała masa przydatnych rad z których na pewno skorzystam:)

  alqxx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Super poradnik. Wrócę do niego w roku szkolnym :)

  KLIKNIESZ?

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny post, dosłownie zaraz mi się przyda :D
  U mnie nowy post, zapraszam.

  http://odbicie-lustra.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Od samej podstawówki nic się nie uczę i zawsze na trójach jadę. Nie potrafię się zmusić do nauki, chyba, że jest to coś co lubię. :)

  Zapraszam na konkurs!
  ~ https://oczyoutsidera.blogspot.com/ klik
  ZNU GIVEAWAY

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetne rady. Ja się ciągle rozpraszam podczas nauki :D

  porcelain-butterflies.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetne porady nie tylko dla uczniów, dla mnie też:) Ja, na przykład, nie mogę nic robić, kiedy mam balagan na biurku. Każdą poważną sprawę zaczynam z robienia porządku :)
  Dzięki za komentarz u mnie na blogu i za to, że wzięłaś mnie za piętnastolatkę, to bardzo miłe, kiedy się ma 25 lat ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jeju świetne rady, od razu inaczej spojrzałam na naukę i na to co mnie czeka od września. Na pewno będę się stosować, dot ego co tutaj napisałaś ! :D
  Pozdrawiam Julka ♥ Zapraszam do siebie ! :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Post jak zwykle świetny, a ja wpadłam na chwilę zaprosić Cię na KONKURS na moim blogu. :) Do wygrania świetna, bardzo kreatywna książka! Zerknij, może Ci się spodoba i weźmiesz udział? :)
  alexandrak-blog.blogspot.com KLIK!  OdpowiedzUsuń
 14. Ja już na szczęście skończyłam szkołę :) Jednak uważam , że świetne porady dałaś innym :) SUPER :*
  slodkieslodkieczary.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 15. Ostatnio właśnie bardzo dużo czytam o tym jak porządniej się nauczyć i Ty jesteś jedną z niewielu osób, które potrafią z sensem opisać najważniejsze punkty, o których niektórzy zapominają xx

  ZAPRASZAM

  OdpowiedzUsuń
 16. Ciekawy post :)
  http://martiinaz.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń